Almanya Uzmanlara Kapılarını Açtı! Almanya Yeni Göç Yasası İle İlgili Her Konu Da Türkçe Bilgi
5 Eylül 2019, Perşembe
Almanya Uzmanlara Kapılarını Açtı! Almanya Yeni Göç Yasası ile ilgili Her konu da Türkçe Bilgi
Yeni bir yasayla Almanya'ya gelecek uzman eleman göçü kolaylaşıyor ve her zaman oldugu gibi önce olduğu gibi Almanya Göçmenlik Ekİbi olarak Danışmanlık veriyoruz
Almanya Uzmanlara Kapılarını Açtı! Almanya Yeni Göç Yasası ile ilgili Her konu da Türkçe Bilgi

Alman ekonomisi eleman sıkıntısı çekiyor, nüfusun yaşlanması bu açığı daha da gelecekte artıracak. Almanya; yaklaşık 1,5 milyon elemanlık açık var. Bu sebeple istihdam piyasasını AB dışındaki ülkelerden gelecek göçe açan yeni bir yasa hazırlandı. Bu göç yasası teşvik yasası olarak algılanmakta. Fakat asıl püf noktası ayrıntıda gizli: Kalmak üzere gelen uzman elemanlara kapı açık.Yani almanya göç almak istiyor.Özellikle güney ve doğu Almanya'da durum kötüleşiyor. Birçok şirket zaten vasıflı işçi sıkıntısından ciddi şekilde etkilenmektedir:% 60'dan fazlası işlerinin gelişmesi için bir tehdit oluşturduğuna inanmaktadır.

Almanya Ticaret bakanlığının bu konu ile ilgili bir araştırması var.Alman Ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (Almanca) tarafından 2018 Yaz başında Ekonomik Araştırma 

Almanya uzman elemanların Almanya‘ya göçünü kolaylaştırıyor.FS Productions

Alman ekonomisi uzman eleman sıkıntısı çekiyor, nüfusun yaşlanması bu açığı daha da artıracak. Halihazırda yaklaşık 1,2 milyon elemanlık açık var. Bu sebeple istihdam piyasasını AB dışındaki ülkelerden gelecek göçe açan yeni bir yasa hazırlandı. Bu bir göçü teşvik yasası. Ama püf noktası ayrıntıda gizli: Kalmak üzere gelen uzman elemanlara kapı açık.

Uzman Eleman Göçü Yasası ne zaman yürürlüğe girecek?

Yasanın önce mecliste onaylanması gerekiyor ve muhtemelen 2020 başında yürürlüğe girecek.

Kimler uzman eleman sayılıyor?

Hem Almanya’da denkliği tanınmış üniversite mezunları hem de yine denkliği tanınmış nitelikli meslek okulu mezunları.

Yeni olan ne?
 

  • Nitelikli bir mesleki eğitimi olduğunu belgeleyen ama henüz Almanya’da bir iş sözleşmesi olmayanlar iş aramak üzere altı aylık oturma izni alabilecek. İş arayanlar bu süre zarfında deneme amaçlı on haftaya kadar çalışabilecekler veya staj yapabilecekler; bunun için önkoşul B2 düzeyinde Almanca bilinmesi ve geçimi için yeterince parasının bulunması.
  • Bir firma AB dışından bir ülkeden eleman almak istediğinde şimdiye kadar İş Kurumu, önce uygun nitelikte bir Alman veya AB vatandaşı olup olmadığını kontrol ediyordu. Bu öncelik incelemesi şimdi kalkıyor; ama istihdam piyasası koşulları değişecek olursa yeniden getirilebilir.
  • AB dışı ülkelerden uzman eleman göçü “eleman açığı bulunan meslekler” tanımlamasıyla sınırlı tutulmayacak.

Hangi mesleklerde uzman eleman açığı var?

Aranan meslek elemanları arasında doktorlar, psikoterapistler ve sağlık bakım elemanları, bilişim uzmanları, mühendisler ve inşaat sektörü teknik elemanları, havacılık ve uzay teknolojileri uzmanları, mekatronik, elektroteknik, enerji teknolojileri ile matematik, enformatik, doğa bilimleri ve teknoloji alanlarından başka meslek uzmanları.

Yabancı uzmanlar Almanya’da çalışmayla ilgili bilgilere nerden erişebilirler?

Çok dilli bir portal olan make-it-in-germany.com iş arama, mesleki yeterlilikler, dil kursları, vize, çalışma dünyası ve günlük yaşamdaki formaliteler hakkında derlenmiş bilgiler veriyor.

Meslek mezuniyetlerinin denkliği konusunda anerkennung-in-deutschland.de adresinden de bilgi alınabilir.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın